Ten wpis będzie o pieniądzach, o ich znaczeniu i zadam Ci pytanie, czy wogóle wiesz czego chcesz :-)

Czym są pieniądze i czy są nam potrzebne? Tak – żyjemy w świecie materialnym i pieniądze są jego nieodłącznym elementem. Czy Ci się to podoba czy nie są czymś co napędza, motywuje i też klasyfikuje.

Kwestią zasadniczą jest tutaj to czy wiesz czego chcesz, czy masz ustawiony swój poziom życia i czy do niego dążysz? Ważne jest też jakimi metodami dążysz i czy uczysz się i czy stosujesz inteligencję finansową.

Ponieważ samo „życie”   będzie bardzo subiektywnym określeniem i dla każdego będzie ono co innego znaczyć i będzie wyznaczać inny poziom.
Dla kogoś jednego będzie to opłacenie podstawowych rachunków i potrzeb i byle tylko starczało do „pierwszego” a dla innej osoby będzie to zupełnie coś innego – np. podróżowanie, mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji itd.

Zatem potrzeby finansowe tych osób będą zupełnie różne. I powiesz pewnie – to przecież jest logiczne. Tak, ale ważne jest czy osoba na poziomie tego minimum ma cele i marzenia innego życia i czy do tego dąży. Ponieważ może tak być, że jej marzeniem jest życie w innym miejscu, na innym poziomie, podróże, inny samochód…, ale nic z tym nie robi i nic nie zmienia. I teraz wytłumaczeniem takiej osoby jest – nie stać mnie. Czyli dla niej „życie” to jest poziom np. 5000 / mies a obecnie ma 2 000 / mies, więc taka osoba, żeby „żyć” wg jej standardu nie ma pieniędzy na to życie.
Inna w tym samym czasie ma swoje potrzeby ustawione na 5 000 i tyle ma, jest zadowolona i nie narzeka. Dlaczego tak jest? Ponieważ pewnego dnia podjęła decyzję żeby coś zmienić i później przygotowała plan i zaczęła go systematycznie wdrażać. Nie jest przecież powiedziane, że takie zmiany trzeba wprowadzać od razu. Przecież można to robić systematycznie – najważniejsze aby to było skuteczne. Przecież nie musisz zarabiać od razu 5000. Można systematycznie podnosić swoje wynagrodzenie o np. 100 zł co mies albo nawet o 50. Jeżeli to nawet będzie tylko 50 zł to w ciągu roku Twój standard wzrośnie o 600 czyli w ciągu 5 lat będziesz na poziomie 5000. Zauważ że będziesz dużo dużo dalej niż znaczna większość Twojego otoczenia, która prawdopodobnie zatrzymała się na 2000 lub tylko niewiele to zmieniła ku górze. Jednak Tobie prawdopodobnie pojawią się od razu w głowie różne pomysły na to, że to nie zadziała, że to nie ma sensu, że to się nie uda itd.
Oczywiście :-) i dlatego Ci się nie udaje ponieważ skupiasz się na tym, że to się nie uda :-) Jakie to jest proste.

Gdyby zamiast tego typu myśli pojawiły Ci się pomysły jak to zmienić, co zrobić, jeżeli to spiszesz i jeżeli od razu przystąpisz do działania, to jest niesamowicie ogromna szansa że uda Ci się to osiągnąć.

Zapytasz też pewnie jak to zrobić. Otóż możesz potrzebować właściwych informacji oraz odpowiednich ludzi. Będziesz też potrzebować przede wszystkim wiedzy o możliwościach ale najważniejsze jest, żeby rozwijać swoją inteligencję finansową. Jeżeli jednak nauczysz się pewnych dość prostych rzeczy w dziedzinie finansów, takich kilku złotych reguł to cokolwiek by się nie działo to zawsze sobie poradzisz. Są to zasady, którymi kierują się ci, którzy osiągnęli niezależność finansową. A osiągnęli ją dlatego że stosowali lub stworzyli zasady i byli przy tym wytrwali i systematyczni.

Pieniądze są dziś do wszystkiego potrzebne i prostą zasadą jest że lepiej je mieć niż nie mieć. Dlatego ciągle trzeba uczyć się mechanizmów ich zarabiania lub pozyskiwania i też oszczędzania, ponieważ często wydajemy je tam gdzie nie musimy, a przez to tracimy. Często też kupujemy rzeczy, które są nam wogóle niepotrzebne.

I pamiętaj nie chodzi o to żeby od razu zarobić milion – duże kwoty składają się z małych.

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco z poradami i inspirującymi wpisami.

[FM_form id=”1″]

Dodaj komentarz