Czy słać CV na ogłoszenia bez nazwy firmy?

Aktualności, Twórca Kariery Zostaw komentarz

Jeżeli aktywnie szukasz pracy, to pewnie napotykasz na ogłoszenia, które nie zawierają zbyt wielu danych odnośnie firmy, która rekrutuje.

Co zatem robić z takimi ogłoszeniami – słać, czy raczej szkoda Twojego czasu?

Trzeba jak zwykle przyjrzeć się takiemu ogłoszeniu i przeanalizować kilka czynników.

 1. Gdzie to ogłoszenie jest zamieszczone. Jeżeli jest to portal „Pracuj.pl”, „Praca.pl”, „GoldenLine”, itp. to można się spotkać z tzw. rekrutacją ukrytą. Są firmy, które nie chcą się ujawniać, a z doświadczenia większość tych firm to branża ubezpieczeniowa/finansowa. W społeczeństwie z racji na specyfikę, wiele osób w tej branży nie chce pracować, więc często firmy szukają sposobów jak „zwabić” potencjalnych kandydatów aby nie odstraszyć ich już samą branżą. Kolejnym przykładem, w której często przedstawiciele rekrutują nie podając nazwy firmy jest sektor DS/MLM gdzie również, głównie ze względu na nieznajomość zasad funkcjonujących oraz nieufność społeczeństwa, spowodowaną nieuczciwymi działaniami niektórych firm, wiele osób od razu odrzuca takie ogłoszenia. Oczywiście potencjalnych branż/firm które organizują rekrutację ukrytą jest więcej a te, to tylko przykłady. Jednak, jeżeli jest to ogłoszenie na takim portalu to ogłoszeniodawca raczej musiał zapłacić za nie i to całkiem sporą kwotę (nawet kilkaset zł, a czasem więcej) dlatego przynajmniej to trochę weryfikuje te firmy. No tak, ale jak ktoś będzie chciał Cię oszukać to i tak to może tutaj zrobić, ponieważ prawdopodobnie stać go na to ogłoszenie. Jakby na to nie patrzeć – tego typu portale są jednak pewniejsze.
 2. Inne portale z najczęściej darmowymi ogłoszeniami. No tutaj to jak czasem patrzę, to jest już totalna niewiadoma. O tyle, że niektóre firmy cokolwiek piszą to niektóre to już nic. Zobacz przykład takiego ogłoszenia.

  Zrzut ekranu 2015-12-28 17.08.54
  I co z takim ogłoszeniem? Według mnie oczywiście nic nie słać. Skoro pracodawca nie chce umieścić żadnych danych to moim zdaniem szkoda Twojego czasu, a w przyszłości i Twojej energii – i pieniędzy. Dlaczego? O tym czytaj tutaj. (wpis pojawi się za kilka dni)
 3. To gdzie warto słać a gdzie nie to też trochę kwestia praktyki i pewnego wyczucia, które przychodzi po pewnej ilości wysłanych CV (tak, tak szukanie pracy to bardzo angażująca praca)Pamiętaj o tym, że:
  1.  przekazujesz komuś swoje dane i kontakt do siebie (ktoś może takie dane np. sprzedać, a Ty nawet nie wiesz gdzie one tak naprawdę trafiają)
  2. tracisz swój czas, ponieważ nic nie wiesz o ew. wymaganiach, nawet jeżeli ktoś faktycznie ma tę pracę i nie chce oszukać, to później musisz iść na rozmowę, na której dowiadujesz się o warunkach, które Tobie totalnie nie odpowiadają. Tracisz czas i kasę :-) Dlaczego szukając pracy inwestujesz też pieniądze? – o tym wkrótce przeczytasz w innym wpisie.

Podsumowując. Uważam, że warto rozwijać się i poznawać, dlatego ogólnie trzeba ciągle rozsyłać aplikacje (nawet gdy nie szukasz pracy), ponieważ zdobywasz wiedzę o sposobach rekrutacji, badasz rynek, poznajesz możliwości firm i pracodawców w danej chwili. Jednak zawsze zachowuj ostrożność i weryfikuj wiarygodność zamieszczanych informacji, ponieważ szukając pracy często kierujesz się pilną potrzebą znalezienia jej i Twoja czujność jest przez to uśpiona. Na wiele przesłanek nie zwracasz uwagi, a wręcz często przyjmujesz warunki, które są tak naprawdę dla Ciebie nieopłacalne, a dodatkowo mogą być nawet niezgodne z prawem pracy, BHP lub przepisami skarbowymi czy ZUS.

Dlatego warto do samego procesu szukania pracy też się odpowiednio przygotować.
Pomoże Ci w tym narzędzie, które powstało w wyniku zbiegu następujących czynników:
– wielu lat mojej pracy na różnych stanowiskach u wielu pracodawców,
– wysłaniu aplikacji do setek, jak nie tysięcy firm,
– udziału w dziesiątkach rozmów rekrutacyjnych,
– przeprowadzaniu rozmów o problemach związanych z rekrutacją i pracownikami z właścicielami wielu firm,
– prowadzeniu samodzielnych rekrutacji do swoich biznesów,
– wykonywaniu rekrutacji na zlecenie,
– obserwacji od wielu lat rynku pracy oraz pracodawców, dodając do tego pasję poznawania ludzi.

Łącząc te wszystkie czynniki stworzyłem program Twórca Kariery. Dlaczego piszę Program a nie szkolenie?

Ponieważ Program Twórca Kariery to dużo więcej niż tylko szkolenie. Powstał on z myślą o takich osobach jak TY, które albo:
– szukają pracy, albo
– chcą ją zmienić, albo
– dziś jeszcze nie wiedzą o tym, że za jakiś czas będą chciały ja zmienić ;-)

Dla Twojej wygody jest on dostępny on-line. Informacji o tym Programie szukaj pod adresem www.tworcakariery.pl, a na wiele Twoich pytań odpowiedzi znajdziesz TUTAJ (link pojawi się za kilka dni)

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco z poradami i inspirującymi wpisami.

[FM_form id=”1″]

 

Dodaj komentarz