Kilka nawyków ludzi sukcesu, wg. mnie oczywiście ;-)

Aktualności, Biznesowo, Rozwój, Życiowo Zostaw komentarz

W życiu tak jest, że jedni osiągają sukcesy, a inni nie? Mogą nawet na jednym szkoleniu siedzieć obok siebie, a i tak każdy z nich osiągnie inne efekty a wręcz mogą być one zupełnie odwrotne.

Pewnie zastanawiasz się co więc jest takiego innego w nich, co ich różni, co innego robią, a czego nie robią?

Zatem dlaczego więc tak jest?

Ludzie sukcesu mają inne nawyki, które jak to z nawykami jest – wykonują podświadomie codziennie, w każdej chwili nie tracąc na nie specjalnie czasu i energii, a wręcz więcej ich zyskują.
Oto więc mam dla Ciebie kilka podpowiedzi co robić aby wejść na drogę, którą idą ludzie sukcesu.

  • Wstawaj wcześniej rano

Wyrób w sobie nawyk wcześniejszego wstawania. Jeżeli nie potrafisz wstać od razu np. godzinę wcześniej zrób to małymi krokami – np. ustawiaj budzik co tydzień o 10 minut wcześniej. Rano Twój umysł jest świeży i wypoczęty, z czasem szybciej będziesz się „rozkręcać”. Masz dzięki temu więcej i spokoju – domownicy jeszcze śpią – i czasu.

  • Inspiruj i motywuj się z rana

Zacznij dzień od rzeczy, które Cię motywują i inspirują. Mogą to być filmy, audiobooki, muzyka, która daje Ci energię, wartościowa książka. Szczególnie naucz się wykorzystywać czas dodatkowy, którego nie zauważasz do tego czasu. Słuchaj audiobooki wykonując prace domowe, przygotowując się rano do wyjścia, jedząc, jadąc samochodem itd.
Ciągle narzekamy na brak czasu, a jego jest wystarczająco wiele, jeżeli potrafisz go właściwie wykorzystywać.
Porzuć poranny przegląd prasy (oczywiście nie pisze tutaj o prasie branżowej i specjalistycznej) „bylejakiej”, w której czytasz pierdoły lub rzeczy, które nie nastrajają Cię pozytywnie. To samo dotyczy wiadomości oraz Internetu. Mocno selekcjonuj to co trafia do Twojej głowy. Jeżeli rano napakujesz się informacjami negatywnymi to jak będzie wyglądał Twój dzień. Ja np. zablokowałem wszystkich znajomych, którzy publikują negatywne treści, narzekają i negują wszystko i wszystkich. Nie oznacza to że ja neguje istnienie np. zła, ale ja wiem że ono istnieje i szukam na nie rozwiązań i równowagi w postaci czynienia dobra, niż codziennie ładuje się informacjami, że ono jest i później cały dzień tym żyję. Słuchając audiobooka, np jadąc samochodem możesz usłyszeć coś, o czym do tej pory nie miałeś wiedzy a ta konkretna wiadomość może przez Ciebie zastosowana zmienić w przyszłości Twoje życie, pracę, biznes, związek itd.

  • Planuj swoje działania

Cokolwiek robisz, rób to na papierze. Brian Tracy mówi, że każda minuta planowania oszczędza 10 minut realizacji. Skąd to wie? od ponad 40 lat zajmuje się badaniem i analizą czynników wpływających na osiąganie przez ludzi sukcesu. Przede wszystkim sporządzaj listę zadań. Planowanie to taka inwestycja, która oszczędza Ci sporo zarówno czasu w ciągu każdego dnia, jak i zwiększa dzięki większej energii Twoją efektywność. A efektywność to podstawa w drodze do sukcesu.
Nie zajmują się rzeczami, które nic nie wnoszą do ich życia. Codzienne plotki nic w Twoim życiu nie zmienią, za to inspirująca i wartościowa rozmowa już może zmienić wiele. Po prostu nie trać czasu na sprawy mało istotne. Skupiaj się na swojej liście zadań i je wykonuj odznaczając te wykonane, co dodatkowo Cię zmotywuje widząc ile już zrobiłeś.

  • Pilnuj swojej dyscypliny i ustalaj priorytety zadań

Zaczynaj swój dzień pracy od najtrudniejszych dla Ciebie zadań, nie odkładaj ich, ponieważ i tak je musisz wykonać. Połknij przysłowiową żabę jako pierwszą (zazwyczaj tych najtrudniejszych zadań jest ok 20 % z całej listy) a w Twoim mózgu zajdzie niesamowity proces, a Ty skoro już zrobiłeś najtrudniejsze zadanie to resztę zadań z listy wykonasz kilkukrotnie szybciej, dzięki czemu znów zyskasz trochę cennego dla Ciebie czasu.
Teraz już wiesz dlaczego ważne jest zapisywanie i skreślanie. Jeżeli twój mózg odbierze komunikat że właśnie zrobiłeś najtrudniejszą na dziś rzecz i symbolicznie ją skreślisz to wszystko inne będzie już „pestką” dla Twojej podświadomości. Każda kolejna czynność będzie wykonywana dzięki temu szybciej a jeżeli znów będziesz ją skreślać to mózg uzyska informacje, że już coraz mniej Ci zostało i to samych łatwych rzeczy. A teraz odwróć to sobie i zastanów się jaką masz motywacje jak robisz łatwe rzeczy a te trudne, które i tak musisz zrobić pozostają na Twojej liście?
Pilnuj tych zasad codziennie, aż staną się Twoim niezmiennym nawykiem.

  • Angażuj się w to, co robisz

Wykonywanie czegokolwiek w życiu bez zaangażowania całkowicie nie ma sensu. Ta zasada dotyczy wszystkiego, ale to absolutnie wszystkiego.
Czy to jest praca, biznes, związek, rozmowa, jedzenie czy nawet odpoczynek – cokolwiek, to rób to z pełnym zaangażowaniem i skupieniem. Dzięki temu zrobisz to może szybciej, może dokładniej a efekt przerośnie Twoje oczekiwania.
To kolejny bardzo ważny nawyk w życiu ludzi sukcesu. Oni nie stosują półśrodków. Tylko pełne zaangażowanie. Wyobraź sobie kogokolwiek kogo cenisz za jego efekty, jak wykonuje swoją pracę tylko trochę :-)

  • Czytaj codziennie minimum 15 – 30 minut

Pisałem o słuchaniu audiobooków, oglądaniu filmów, lecz nic nie zastąpi czytania tradycyjnych książek. Jeżeli nie lubisz czytać czytaj tylko 15 minut, ale wyrób sobie ten nawyk, który może znacząco zmienić Twoje życie. Dlaczego? Ponieważ w domach ludzi sukcesu często nie ma telewizora, ale zawsze jest biblioteka, z której oni korzystają.
Jednym ze sposobów czytania, który daje niesamowite efekty jest zakreślanie kolorem, fragmentów tekstu, który w danej chwili wyjątkowo do Ciebie trafia i zauważasz, że jest on dla Ciebie ważny. Później możesz te fragmenty przepisywać do swojego notatnika, kalendarza, pamiętnika, co jest czynnością manualną i daje dodatkowa stymulację Twojego mózgu i wzmacnia zapamiętywanie.
A jeżeli będziesz potrzebować motywacji, to kiedykolwiek weźmiesz tę książkę do ręki i otworzysz gdziekolwiek, to trafisz tam na słowa, które wyłącznie dla Ciebie stanowiły wartość, ponieważ je kiedyś zakreśliłeś. A jeżeli wrócisz do tej książki za jakiś czas to zauważysz, że to co zakreślone to już dawno przez Ciebie zrobione a w tej chwili trafiają do Ciebie zupełnie inne fragmenty, które oczywiście też zakreślaj a najlepiej innym kolorem.

  • Dbaj o siebie

Prowadź zdrowy styl życia. Wyrób nawyki, które pozwolą Ci na utrzymanie zasobów energii potrzebnych Ci do działania.
Trenuj coś co sprawia Ci przyjemność, a jeżeli nie wiesz co to jest to szukaj, a zacznij np od spacerów (masz już trochę więcej czasu dzięki technikom które zastosowałeś ;-) ). Wybór masz praktycznie nieograniczony siłownia/fitness, basen, rower, sporty walki, bieganie, wspinaczka, tenis i …. wiele wiele innych sportów. Jeśli nie lubisz długich treningów,zastosuj trening krótki, a intensywny – wybierz to co jest dla Ciebie wygodne. I pamiętaj masz więcej czasu bo np. wstajesz o godzinę wcześniej rano :-)
Naucz się zdrowiej odżywiać – jedz „lżejsze” potrawy, mniejsze porcje i częściej, dzięki czemu przyspieszysz metabolizm, i będziesz mieć więcej energii, która nie będzie wykorzystywana do trawienia ciężkich i dużych posiłków.
Pamiętaj też o jeszcze o kilku innych bardzo istotnych czynnikach, które dają Ci równowagę na Twoim „kole życia”, a które poruszę w innym wpisie:
– Twoją sferę psychiczną, związek, relacje z innymi
– sex, który jest bardzo istotnym czynnikiem naszego życia i zdrowia

  • Cokolwiek robisz rozpoczynaj z wiarą w sukces

Bądź pozytywny, ciesz się wszystkim co otrzymałeś lub wypracowałeś własną pracą.
Myśl i działaj z pozytywną intencją i wierz w sukces Twojego działania, ponieważ jeżeli nie wierzysz to po to wogóle robisz?
Planuj swoje życie i układaj zadania, a wystarczy Ci czasu na wszystko.
Bądź pogodny i uśmiechnięty – z takimi ludźmi inni chętniej spędzają czas i chętniej im pomagają.

Determinantów sukcesu jest sporo i są one wykonywane przez nas praktycznie każdego dnia i w każdej chwili.

Opisałem te, które uważam jako jedne z najistotniejszych, ale tak naprawdę wszystkie są ważne tylko w różnych chwilach naszego życia.

Ludzie sukcesu są elastyczni, nie zamykają się – ciągle szukają nowych możliwości. Ciągle przekraczają swoje własne granice poszerzając w ten sposób swoją strefę mocy. Są odważni, ponieważ minimalizują ryzyko, a tak jak pisałem tutaj, to samo życie już jest ryzykowne wiec tak naprawdę trzeba by było bać się wszystkiego.
Pozwalają też sobie na popełnianie błędów, ponieważ porażki i niepowodzenia to są kolejne życiowe lekcje, z których trzeba wyciągnąć wnioski. Są wytrwali w swoich działaniach.
Mówi się że ktoś ma szczęście i odnosi sukcesy, ponieważ znalazł się we właściwym miejscu i czasie.
To sformułowanie jest niekompletne, ponieważ trzeba tu dodać że znalazł się jako właściwa osoba, we właściwym miejscu i czasie, ponieważ jeżeli nie jesteś przygotowany to nie zauważysz możliwości.
Dlatego ludzie sukcesu ciągle się rozwijają, aby być zawsze gotowym na spotkanie właściwych okoliczności i czasu.

Jak zatem wygląda Twój dzień? Czy jesteś na właściwej drodze, czy potrzebujesz wprowadzić kilka zmian? Jeżeli potrzebujesz inspiracji skorzystaj z możliwości jakie dają szkolenia lub coaching ze mną.

Zapisz się również na newsletter, aby być na bieżąco z inspirującymi wpisami.

[FM_form id=”1″]

Dodaj komentarz