No tak. Użyłem w tytule brzydkiego słowa – i co teraz :-p
Teraz jak już mam Twoja uwagę to napiszę Ci dlaczego robiąc biznes lub pracując na etacie warto wiele rzeczy zapisywać a wręcz nawet wszystkie możliwe ustalenia. No i oczywiście dlaczego te zapisane informacje mogą Ci w przyszłości uratować Twój szanowny tyłek od problemów, lub niedomówień. Powiem Ci też o przesłankach, które zdecydowanie powinny wyostrzyć też Twoją czujność.
Bardzo często występuje sytuacja, zarówno w biznesie, jak i w relacji pracownik – pracodawca, że jednej ze stron bardzo zależy dlatego, że pilnie potrzebuje pieniędzy. Taka sytuacja, już od samego początku powoduje, że druga ze stron jest na pozycji „z góry” i może wywierać wpływ na pierwszą stronę. Jeżeli jeszcze zna się na tym jak uzyskać odpowiednie informacje to ta przewaga drastycznie wzrasta i to tak naprawdę ta jedna strona dyktuje warunki. Prawdopodobnie powiesz teraz, że skoro jednej stronie bardzo zależy to nie ma wyboru i praktycznie musi skorzystać z propozycji pomimo tego, że jest ona niekorzystna.
I tak i nie – z każdej sytuacji są zawsze minimum dwa wyjścia, a jak nie ma to trzeba drugie stworzyć.
Możesz skorzystać, ale jeżeli widzisz że coś nie gra, albo że warunki są od samego początku niekorzystne, ale nie mówisz że Ci się coś nie podoba i jednak decydujesz się, to później nie stękaj.
Jeżeli widzisz że coś nie gra, albo warunki są niekorzystne, ale mówisz o tym i rozmawiasz – to takie działanie jest ok. Na tym etapie już możesz zaoszczędzić sobie sporo czasu, energii i straconych pieniędzy. Ważne jest, żeby wiedzieć na co zwracać uwagę i żeby mieć odwagę powiedzieć NIE.
Dlaczego? Ponieważ w ostateczności, nie skorzystasz z oferty, na której ktoś Cię i tak – mówiąc kolokwialnie – wyrucha.
Jest trochę osób/firm, które celowo wykorzystują swoją pozycję i narzucają niekorzystne warunki, lub takie, które z czasem będą niekorzystne. Jeżeli natomiast powiesz jakie są Twoje warunki, lub powiesz, że te które padły w Twoją stronę są dla Ciebie niekorzystne, to jeżeli druga strona będzie miała dobre i czyste intencje to będzie z Tobą o tym rozmawiać, jeżeli natomiast będzie Cię chciała oszukać, to nie weźmie Twojego zdania pod uwagę. Wtedy po prostu odwracasz się, mówisz „dziękuję, nie jestem zainteresowany, do widzenia” i idziesz w swoją stronę. Jeżeli natomiast druga strona rozmawia i negocjujecie warunki to w ostateczności, jeżeli wiesz jak to zrobić możesz uzyskać to, co jest dla Ciebie ważne.
Na co zatem zwracać uwagę i co robić?
- Po pierwsze zapisuj ustalenia. Dlatego w tytule wpisu pojawia się kartka papieru, ponieważ cały czas chodzi o najprostsze, dostępne dla każdego narzędzie, czyli kartkę papieru i długopis. Zapisuj dokładnie wszystko o czym rozmawiacie, warunki, prawa, obowiązki – wszystkie ustalenia. Później po zakończonej rozmowie taką kartkę z ustaleniami możesz dać drugiej stronie do przeczytania i podpisania, a nawet możecie zrobić kopię i na podstawie tego można sporządzić umowę. To działanie pozwala uniknąć sporej większości problemów, które mogą wystąpić w przypadku gdy te ustalenia nie będą zapisane.
- Pracodawcy często weryfikują lub chcą weryfikować Ciebie u poprzednich pracodawców, ale Ty również możesz zweryfikować pracodawcę (to samo dotyczy biznesu i Twoich Kontrahentów) . Zawsze możesz poprosić o możliwość poznania firmy, rozmowy z potencjalnymi kolegami z pracy, przełożonymi. Zawsze możesz zebrać informacje z rynku, czyli popytać wśród znajomych, poczytać.
Rozdziel jednak te opinie. Te w stylu – ten pracodawca jest do dupy bo mało płaci (mało to pojęcie względne i dla jednego np. 1500 to jest mało, a dla kogoś innego to cały miesiąc życia i jeszcze z tego odłoży), albo że jest źle bo pracodawca wymaga, a skoro jesteś pracownikiem/zleceniobiorcom i ktoś Ci płaci to i wymaga, to prosta zasada – tego typu opinii raczej nie bierz pod uwagę. Szukaj wartościowych opinii, które są w stanie ukazać atmosferę w pracy, relacje z przełożonymi, możliwość awansu i podwyżki, możliwość uzyskania premii oraz czy firma inwestuje w rozwój pracowników itp. - W trakcie współpracy, jeżeli cokolwiek się zmienia, to na bieżąco aktualizuj umowę, nie daj sobie wmówić, że zrobicie to później, ponieważ możesz nie zdążyć, albo ktoś celowo to robi, a później to wykorzysta przeciwko Tobie.
- Uważaj na niejasne zapisy oraz na takie, które zostawiają furtkę do obciążania Cię kosztami. W takich sytuacjach dopytuj, a gdy odpowiedzi są niejasne to nawet skonsultuj je z prawnikiem lub z Urzędem Pracy lub jednostką Inspekcji Pracy. Pracodawcy czasem stosują nieprawne zapisy, które nieświadomy pracownik akceptuje.
- Wszelkie zmiany w ustaleniach spisuj i potwierdzaj podpisami, a jeżeli nie jest to możliwe, proś aby były wysłane Ci mailem – masz wtedy zawsze możliwość powołania się na danego maila z dyspozycjami.
- W kwestiach finansowych zawsze licz pieniądze i potwierdzaj podpisami ich odbiór lub przekazanie.
- Jeżeli ktoś unika zapisywania informacji – zacznij bardziej zwracać uwagę i wyostrz czujność.
- Uważaj na podpuchy i różnego rodzaju insynuacje.
- Jeżeli Twój przełożony/pracodawca nie liczy się z Twoim zdaniem i lekceważy zgłaszane problemy to również zacznij obserwować rozwój sytuacji, gdyż za chwilę mogą pojawić się przeciwne Tobie okoliczności.
- Jeżeli zauważysz że w firmie jest za częsta rotacja pracowników.
- Uważaj na osoby, które często plotkują, są zawistne, a pod przykrywką życzliwości i dobrych rad knują i kombinują, a często są też „wtyczkami”.
Każdy z nas też inaczej się komunikuje i na inne rzeczy zwraca uwagę – mówi innym językiem, inaczej odbiera to co Ty mówisz (o tym dlaczego tak jest piszę w innym wpisie)
W każdym przypadku, gdy ktoś Cię oszukał, nie poddawaj się. Zgłaszaj takie sytuacje na Policję (wydział Przestępstw Gospodarczych), do Inspekcji Pracy lub do organizacji zajmujących się takimi sprawami. Po pierwsze w takiej sytuacji pomożesz sobie, a po drugie możesz pomóc w zakończeniu nieprawnych działań i dzięki temu wiele kolejnych osób może nie zostanie oszukanych.
Zapisz się również na newsletter, aby być na bieżąco z inspirującymi wpisami.
[FM_form id=”1″]