Miejsce urodzenia wiele zmienia
Ten wpis może być mocny dla niektórych, ale cóż – jak zawsze uważam, że warto czytać i poznawać inne punkty widzenia, ponieważ to nas rozwija, a przynajmniej otwiera szerzej oczy na niektóre tematy.
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl, jakie byłoby Twoje życie, gdyby miejsce Twojego urodzenia było inne?
Jakie byłyby myślenie, wiara, podejście do życia, umiejętności, potrzeby, oczekiwania, itd.?
No to pomyślmy:
- Zacznijmy od tego w co wierzysz. Grubo jak na sam początek, ale to będzie bardzo wyraźnie, aby pokazać Ci o co mi chodzi.
- Gdyby miejscem Twojego urodzenia były Chiny, Mongolia lub Tailandia, to Twoją wiarą byłby buddyzm (który nie jest religią), gdzie po śmierci przejdziesz reinkarnację – osądzi Cię karma, czyli ilość Twoich dobrych i złych uczynków, natomiast nie będzie Cię osądzał Bóg – jedyny i sprawiedliwy sędzia, jak to jest w religii chrześcijańskiej. W buddyzmie natomiast Bóg nie ma nic wspólnego z jego chrześcijańskim odpowiednikiem. Sam Budda nie był Bogiem, tylko pierwszym człowiekiem który osiągnął oświecenie, czyli stan całkowitego wyzwolenia się z cierpienia. Bogowie w buddyzmie to również istoty które pragną osiągnąć nirwanę, nie jest to jednak możliwe, ponieważ ten stan można osiągnąć jedynie w ludzkim wcieleniu. Tym niemniej według buddyzmu mahajana można po śmierci ludzkiego ciała odrodzić się w Czystej Krainie by tam praktykować i dopiero osiągnąć nirwanę.
- No dobra – idźmy gdzieś indziej. Po sąsiedzku mamy Indie i Nepal, gdzie wyznawany jest hinduizm, w którym istnieje wiara w bóstwa – bóstwa męskie i bóstwa żeńskie. Hinduiści wierzą, że bóg nadrzędny lub bogowie zstępują na Ziemię co kilka tysięcy lat jako awatara, aby wypełnić ważną misję – uratować świat przed upadkiem moralnym (np. Rama lub Kryszna). W przypadku niektórych awatarów (tu chodzi głównie o Buddę) nie ma jasności co do dokładnej misji jaką mieli wypełnić. Według hinduizmu dusza jest nieśmiertelna. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt, roślin i przedmiotów. Przechodzi ona serię wcieleń aż do osiągnięcia mokszy. W hinduizmie powszechna jest wiara w reinkarnację. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie – od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych) po zjednoczenie i stopienie się z Brahmanem (bogiem nadrzędnym, absolutem) raz na zawsze. W skrajnych przypadkach (za karę za popełnienie poważnych zbrodni) dusza może przybrać postać niższą.
- Teraz chrześcijaństwo, które samo w sobie ma wiele „nurtów” i tak:
- tereny Rosji oraz Kazachtanu, Ukrainy, Rumunii, Grecji, itd. to prawosławie,
- kraje Europy, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Australi, środkowa części Afryki, to katolicyzm,
- USA, Granlandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Alaska, południowa część Afryki – to protestantyzm.
Jest to monoteistyczna religia objawiona, określana niekiedy jako „chrystianizm”. Jest oparta na nauczaniu Jezusa Chrystusa przekazanym w ewangeliach kanonicznych oraz treści pism religijnych składających się na Biblię. Chrześcijaństwo narodziło się w I wieku n.e. w Palestynie. Obecnie jest ono największą religią, skupiającą 32% ludności świata, z czego ponad połowa to katolicy, ponad jedna trzecia – protestanci, a pozostali – prawosławni.
- Islam to religia, która głównie występuje w krajach północnej części Afryki, Arabii Saudyjskiej, Iranie, Pakistanie, Indonezji, Turcji itd. Islam również posiada wiele odłamów, dlatego nie będę ich tutaj wymieniał, natomiast chodzi tylko o przykład rozmieszczenia. W islamie występuje wiara w jednego boga, który w Koranie nazywany jest Allah. Jak mówi sura al-Ichlas z Koranu: On jest Bogiem jedynym Bogiem wiekuistym! Nie zrodził nikogo, ani też nie został zrodzony, a nikt nie jest Jemu równy. Według muzułmanów Bóg (arab. Allah) jest wszechwiedzący, doskonały, jest źródłem wszelkiej wiedzy i sprawiedliwości, ma znajomość prawa doskonałego. Jest niepodobny do nikogo i niczego nie można z nim porównywać. Islam zabrania przedstawiania go w jakiejkolwiek postaci.
Judaizm – religia monoteistyczna, której podstawą jest wiara w jednego Boga (osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą” lub „opiekunem”. Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom. Judaizm biblijny kształtował się od II tysiąclecia p.n.e., do 70 roku n.e. tj. do czasu zburzenia świątyni jerozolimskiej przez Rzymian. W tym samym roku uległ głębokiej reorientacji, po której obecnie stanowi religię narodową Żydów. Jest też pierwszą religią abrahamową. Jej wyznawcy znajdują się na całym świecie, obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych (5,6 mln) i Izraelu (4,7 mln). Z judaizmu biblijnego wywodzi się chrześcijaństwo.
2. Monogamia, poligamia i poliandria. Styl życia i budowania związku. Również od tego gdzie się rodzisz, zależy jak będziesz myśleć i co Twój mózg dopuści jako „normę”, a co będzie „dziwactwem” lub „wypaczeniem”. Dla kogoś jednego posiadanie wielu żon jest czymś normalnym, a dla kogoś innego już nie. W jednych krajach będzie to prawnie zabronione, a w innych nie. Dodając do tego wątek religijny gdzieś to będzie zdradą, grzechem itp., a gdzieś indziej całkowicie normalnym zwyczajem, czy wręcz „powinnością”.
3. Jedzenie to temat również tak bardzo szeroki, że tylko dla przykładu podam kilka ciekawostek. W jednych miejscach na ziemi jedzenie owadów jako składnika białka jest całkowicie normalne i jest to przysmak, a gdzieś indziej na samą myśl, bierze nas obrzydzenie. Psy, koty w jednych miejscach będą traktowane jako mięso jadalne, a w innych rejonach świata nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jak można zjeść swojego pupila. Owoce morza dla jednych są pyszne, dla innych śmierdzą. Bycze jaja, surowe mięso, mięso szczura itd. tak jak wspomniałem temat bardzo szeroki, ale również pokazujący jaki wpływ na jedzenie konkretnej rzeczy ma miejsce urodzenia – chodzi o to do jakich smaków i rodzajów posiłków się przyzwyczaisz, czym Cię karmią.
4. Pieniądze – w jednych krajach jest to centralnie regulowane, wszyscy mają tak samo, więc dla tych ludzi pojęcie bogactwa, czy niezależności finansowej jest obce, a w innych jest wolny rynek i każdy może zarabiać jak chce i ile chce, jeżeli wie jak to robić. Jedna religia mówi, że pieniądze są złe i że trzeba pozbyć się dóbr, aby być zbawionym, a należy żyć ubogo, a gdzieś indziej inna religia natomiast oparta jest o pieniądze i wręcz mówi o tym, że należy się bogacić, bo pieniądze są dobre. Są miejsca na ziemi, gdzie współpraca i pomaganie sobie w zarabianiu jest całkiem naturalne, ponieważ im więcej będzie ludzi bogatych i im więcej będzie pieniądza w obiegu to tym lepiej, a gdzieś indziej do osób majętnych będzie występowała zawiść, a do osób biednych pogarda. W jednych miejscach będzie troska o to aby płacić podatki, ponieważ dzięki temu to i Państwo jest bogate, i może więcej zrobić dobrego, a gdzieś indziej będzie uczenie się wzajemnie jak kombinować.
5. Wielkość miasta gdzie żyjesz – to również ma znaczenie, ponieważ z reguły na wsi życie „płynie wolniej”, a w mieście szybciej, dlatego jeżeli mieszkasz w mieście to chcesz mieć wszystko szybko – na już – jedzenie na już, pieniądze na już, karierę na już itd. Na wsi, gdzie wszyscy są przyzwyczajeni, że plony zanim urosną i obrodzą, czy zwierzęta zanim dojrzeją do czasu uboju mija odpowiedni czas, to już nie są tak niecierpliwi. W mieście wszystko jest skupione, dlatego przestrzeń osobista ludzi żyjących w mieście jest dużo mniejsza niż tych z małych miast i wsi, ponieważ tutaj jest wszystko w większych odległościach. Szacunek do natury/przyrody – w mieście będzie mniejszy, natomiast na wsi większy.
6. Styl, moda, gust itp. – gdzieś będą seksowne szczupłe blondynki, a w innych rejonach świata będą seksowne szerokie biodra i duże piersi. Gdzieś w krajach afrykańskich kobiety wydłużają sobie szyje zakładając pierścienie, aby się podobać, a gdzieś indziej kobiety okaleczają się, aby mieć małe stopy, bo to jest w danym regionie świata pożądane. Gdzieś ubieranie się lekko, zwiewnie jest normalne, ponieważ jest gorąco, a gdzieś indziej jest uważane za obnażanie się, a w niektórych miejscach świata wręcz jest zabronione i np. kobiety nie mogą pokazywać swojego ciała, a wręcz mają być całe zakryte.
To co Ci dzisiaj pokazałem, to tylko fragment – niewielki wycinek tego jak miejsce urodzenia, a później życia ma wpływ na to jak żyjesz i myślisz. To jak patrzysz na świat jest efektem bardzo wielu czynników, które kształtują Ciebie. Samo miejsce determinuje Twoje wychowanie w takich, a nie innych wartościach, Twoją wiarę, przekonania, umiejętności, motywację, itd.
Dlatego poznawanie świata, ludzi, otwartość, podróże, wymiana informacji, umiejętność słuchania i patrzenia, chęć do rozwoju i gotowość na zmiany, to nie tylko ładne slogany branży rozwojowej, tylko prawdziwe „motywatory” do tego, aby żyć świadomie, kreować to życie według własnych odczuć, odkrytych wartości i tego co jest nasze, a nie narzucane przez innych z naszego otoczenia, ich przekonania, działające gdzieś prawo, czy religię, aby nie żyć życiem, które jest zależne od tak wielu czynników zewnętrznych.