Jeżeli aktywnie szukasz pracy, to pewnie napotykasz na ogłoszenia, które nie zawierają zbyt wielu danych odnośnie firmy, która rekrutuje.
Co zatem robić z takimi ogłoszeniami – słać, czy raczej szkoda Twojego czasu?
Trzeba jak zwykle przyjrzeć się takiemu ogłoszeniu i przeanalizować kilka czynników.
- Gdzie to ogłoszenie jest zamieszczone. Jeżeli jest to portal „Pracuj.pl”, „Praca.pl”, „GoldenLine”, itp. to można się spotkać z tzw. rekrutacją ukrytą. Są firmy, które nie chcą się ujawniać, a z doświadczenia większość tych firm to branża ubezpieczeniowa/finansowa. W społeczeństwie z racji na specyfikę, wiele osób w tej branży nie chce pracować, więc często firmy szukają sposobów jak „zwabić” potencjalnych kandydatów aby nie odstraszyć ich już samą branżą. Kolejnym przykładem, w której często przedstawiciele rekrutują nie podając nazwy firmy jest sektor DS/MLM gdzie również, głównie ze względu na nieznajomość zasad funkcjonujących oraz nieufność społeczeństwa, spowodowaną nieuczciwymi działaniami niektórych firm, wiele osób od razu odrzuca takie ogłoszenia. Oczywiście potencjalnych branż/firm które organizują rekrutację ukrytą jest więcej a te, to tylko przykłady. Jednak, jeżeli jest to ogłoszenie na takim portalu to ogłoszeniodawca raczej musiał zapłacić za nie i to całkiem sporą kwotę (nawet kilkaset zł, a czasem więcej) dlatego przynajmniej to trochę weryfikuje te firmy. No tak, ale jak ktoś będzie chciał Cię oszukać to i tak to może tutaj zrobić, ponieważ prawdopodobnie stać go na to ogłoszenie. Jakby na to nie patrzeć – tego typu portale są jednak pewniejsze.
- Inne portale z najczęściej darmowymi ogłoszeniami. No tutaj to jak czasem patrzę, to jest już totalna niewiadoma. O tyle, że niektóre firmy cokolwiek piszą to niektóre to już nic. Zobacz przykład takiego ogłoszenia.
I co z takim ogłoszeniem? Według mnie oczywiście nic nie słać. Skoro pracodawca nie chce umieścić żadnych danych to moim zdaniem szkoda Twojego czasu, a w przyszłości i Twojej energii – i pieniędzy. Dlaczego? O tym czytaj tutaj. (wpis pojawi się za kilka dni) - To gdzie warto słać a gdzie nie to też trochę kwestia praktyki i pewnego wyczucia, które przychodzi po pewnej ilości wysłanych CV (tak, tak szukanie pracy to bardzo angażująca praca)Pamiętaj o tym, że:
- przekazujesz komuś swoje dane i kontakt do siebie (ktoś może takie dane np. sprzedać, a Ty nawet nie wiesz gdzie one tak naprawdę trafiają)
- tracisz swój czas, ponieważ nic nie wiesz o ew. wymaganiach, nawet jeżeli ktoś faktycznie ma tę pracę i nie chce oszukać, to później musisz iść na rozmowę, na której dowiadujesz się o warunkach, które Tobie totalnie nie odpowiadają. Tracisz czas i kasę 🙂 Dlaczego szukając pracy inwestujesz też pieniądze? – o tym wkrótce przeczytasz w innym wpisie.
Podsumowując. Uważam, że warto rozwijać się i poznawać, dlatego ogólnie trzeba ciągle rozsyłać aplikacje (nawet gdy nie szukasz pracy), ponieważ zdobywasz wiedzę o sposobach rekrutacji, badasz rynek, poznajesz możliwości firm i pracodawców w danej chwili. Jednak zawsze zachowuj ostrożność i weryfikuj wiarygodność zamieszczanych informacji, ponieważ szukając pracy często kierujesz się pilną potrzebą znalezienia jej i Twoja czujność jest przez to uśpiona. Na wiele przesłanek nie zwracasz uwagi, a wręcz często przyjmujesz warunki, które są tak naprawdę dla Ciebie nieopłacalne, a dodatkowo mogą być nawet niezgodne z prawem pracy, BHP lub przepisami skarbowymi czy ZUS.
Dlatego warto do samego procesu szukania pracy też się odpowiednio przygotować.
Pomoże Ci w tym narzędzie, które powstało w wyniku zbiegu następujących czynników:
– wielu lat mojej pracy na różnych stanowiskach u wielu pracodawców,
– wysłaniu aplikacji do setek, jak nie tysięcy firm,
– udziału w dziesiątkach rozmów rekrutacyjnych,
– przeprowadzaniu rozmów o problemach związanych z rekrutacją i pracownikami z właścicielami wielu firm,
– prowadzeniu samodzielnych rekrutacji do swoich biznesów,
– wykonywaniu rekrutacji na zlecenie,
– obserwacji od wielu lat rynku pracy oraz pracodawców, dodając do tego pasję poznawania ludzi.
Łącząc te wszystkie czynniki stworzyłem program Twórca Kariery. Dlaczego piszę Program a nie szkolenie?
Ponieważ Program Twórca Kariery to dużo więcej niż tylko szkolenie. Powstał on z myślą o takich osobach jak TY, które albo:
– szukają pracy, albo
– chcą ją zmienić, albo
– dziś jeszcze nie wiedzą o tym, że za jakiś czas będą chciały ja zmienić 😉
Dla Twojej wygody jest on dostępny on-line. Informacji o tym Programie szukaj pod adresem www.tworcakariery.pl, a na wiele Twoich pytań odpowiedzi znajdziesz TUTAJ (link pojawi się za kilka dni)
Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco z poradami i inspirującymi wpisami.
[FM_form id=”1″]